19. 11. 2020
Minister hospodárstva Richard Sulík s tímom rokuje s tímom predsedu ÚRSO Andreja Jurisa.

Stabilitu cien energií by malo zabezpečiť predĺženie zmlúv s prevádzkovateľmi OZE

Stabilné, prípadne nižšie ceny energií by malo v budúcnosti zabezpečiť predĺženie zmlúv s prevádzkovateľmi vodných, fotovoltických či veterných elektrární a súčasné zníženie podpory pre týchto výrobcov. Ďalšou možnosťou je obnovenie zmlúv s výrobcami obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorým sa podpora výroby skončí, samozrejme, za výhodnejších podmienok pre štát. Povedal to po stretnutí s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris.    

„Dôvodom dnešného stretnutia boli kalkulácie nákladov na podporu obnoviteľných zdrojov, ktoré vstupujú do tarify na prevádzkovanie systému," povedal Juris. Predseda ÚRSO pripomenul, že úrad už ukončil konania na ceny silovej elektriny a plynu ako komodity, pri ktorých sa pre domácnosti náklady na tieto energie výrazne znížia. „Nie je to málo, napríklad priemerná cena za dodávku plynu klesne od 21 do 27 percent podľa kategórie odberu. To môže ročne pre jednu domácnosť, ktorá kúri plynom  znamenať úsporu 125 eur,“ vysvetlil minister R. Sulík. Klesnú aj ceny elektriny, napríklad pre malé podniky to bude úspora okolo 5 percent, dodal. Otázna je cena tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá vstupuje do ceny energií, no bola v minulosti dlhodobo poddimenzovaná. Za ostatné tri roky tak vznikol dlh vo výške približne 400 miliónov eur. O výške tejto a tiež ďalších zložiek koncovej ceny energie úrad v súčasnosti rozhoduje.     

Práve podpora pre výrobcov elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov je v TPS, ktorá tvorí približne 18 % koncovej ceny elektrickej energie, výraznou položkou. Úrad preto spoločne s ministerstvom hospodárstva hľadá spôsob, ako ju znížiť. Pokiaľ by sa napríklad u aktuálnych 15-ročných zmlúv pre majiteľov fotovoltických elektrární zmluvy predĺžili o desať rokov za primeraného zníženia podpory, poklesli by dotácie pre týchto výrobcov približne o polovicu.   

Ako budú vyriešené historické dlhy z posledných troch rokov, zatiaľ nie je jasné. Podľa R. Sulíka bude o týchto balíkoch rokovať koaličná rada. R. Sulík na tlačovej besede vyzdvihol kroky nového vedenia ÚRSO, vďaka ktorým ceny energií klesajú. „Pri férovej regulácii cien sa bude dariť aj ekonomike a nové vedenie nezávislého regulačného úradu robí kroky v prospech takéhoto férového nastavenia,“ dodal. Vicepremiér pripomenul, že pod neodborným vedením a netransparentnej a zvláštnej cenotvorbe neúmerne rástli ceny energií. 

 

TASR, Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk