14. 01. 2022

Štátne Kúpele Sliač štartujú svoju obnovu

Štátne Kúpele Sliač čaká v nasledujúcich rokoch kompletná rekonštrukcia. 14. januára bola vyhlásená architektonická súťaž na ich obnovu. Ako informoval minister hospodárstva Richard Sulík, rekonštrukcia sa dotkne nielen budov, ale aj kúpeľného parku a bude prebiehať postupne. Celková cena zákazky je 810 tis. eur, výška investície potrebnej na samotnú obnovu areálu zatiaľ známa nie je, malo by však ísť o desiatky miliónov eur.

„Robíme všetko preto, aby kúpele boli konkurencieschopné, ideme rekonštruovať v takej rýchlosti, ako dokážeme generovať peniaze," objasnil minister. Akcionármi štátnych kúpeľov sú pritom MH Manažment patriaci pod rezort hospodárstva a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Potrebné zdroje na obnovu budú tvoriť najmä prostriedky, ktoré zarobí samotný MH Manažment. Ministra pri návšteve kúpeľov prekvapila miera devastácie jednotlivých budov, ale zároveň aj ich architektonický štýl a jedinečnosť celého areálu. Obnovu kúpeľov označil za svoju osobnú prioritu, jeho ambíciou je z nich spraviť „výkladnú skriňu" slovenského kúpeľníctva.

Ako doplnil predseda predstavenstva a riaditeľ spoločnosti Kúpele Sliač Martin Beňuch, ich výnimočnosť spočíva v liečivej vode, ktorá sa okrem Sliača nachádza iba na dvoch iných miestach na svete. Upozornil, že stav mnohých budov je kritický, pričom viaceré z nich, ako aj samotný park sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Zdôraznil, že rekonštrukcia by nemala obmedziť fungovanie kúpeľov. „Neplánujeme ich zatvoriť, plánujeme rekonštrukciu tak, aby ideálne ani jeden deň neboli neprístupné," uviedol. Obnova areálu by mala okrem modernizácie priniesť aj navýšenie lôžok na 1 100 až 1 200, priamo či nepriamo vytvoriť 200 až 300 pracovných miest a priniesť novú kvalitu služieb.

V rámci vyhlásenej súťaže Beňuch vyzdvihol najmä medzinárodnú porotu. Súťaž bude verejná, dvojkolová, budú sa jej môcť zúčastniť slovenské i zahraničné firmy. „Naozaj a úprimne hľadáme najlepší návrh," odkázal záujemcom. Výsledky by mohli byť známe koncom júla tohto roka. Prvou cena je odmena 25 tis. eur, víťaz zároveň dostane aj zadanie na doplnenie štúdie, zapracovanie zmien do územného plánu mesta a následné spracovanie projektovej dokumentácie.

Kúpele Sliač sú zamerané na liečbu srdcovo-cievnych ochorení, ochorení pohybového aparátu, ženských ochorení a na liečbu pacientov po prekonaní onkologických ochorení. Ide o jediné slovenské kúpele, kde majiteľom celého kúpeľného areálu a všetkých prevádzkových budov je 100 % štátna spoločnosť – Kúpele Sliač, a.s. Jej akcionármi sú MH Manažment a Všeobecná zdravotná poisťovňa.

 

SITA, Tlačový odbor MH SR; foto: TASR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk