14. 09. 2023

Štátny tajomník Peter Švec: Podporujeme talenty na Slovensku, cieľom projektu „Talent Garden" je zapojenie slovenských študentov do podnikateľskej praxe

Ministerstvo hospodárstva SR podporuje iniciatívy pre podporu slovenských talentov, ktorých cieľom je zotrvanie odborníkov na Slovensku. Rezort hospodárstva privítal a podporuje projekt s názvom „Talent Garden“, ktorý priniesli štyri holandské spoločnosti pôsobiace na Slovensku v oblasti služieb a priemyslu. Ako uviedol počas dnešnej (14. september 2023) tlačovej besedy štátny tajomník Peter Švec: „Čím viac príležitosti vo firemnom prostredí na Slovensku vytvoríme pre realizáciu mladých ľudí už v čase ich štúdií, tým väčšia šanca je, že talentovaní ľudia ostanú na Slovensku a budú príspevkom pre modernizáciu našej ekonomiky.“ Zhodli sa na tom spolu s ním i veľvyslankyňa Holandska Gabriella Sancisi, CEO spoločnosti UNION Michal Špaňár, riaditeľ predaja a prezident Holandskej obchodnej komory Gijs Van Der Loo a riaditeľ expertízneho centra spoločnosti ING Andrej Orogváni.

Myšlienka projektu sa rozvinula pri usporiadaní Okrúhleho stola 8. marca 2023 na Bratislavskom hrade, a to pri príležitosti návštevy holandského kráľovského páru na Slovensku. Cieľom projektu je aktívne zapájanie študentov a mladých talentov do praxe a tým ich udržanie na Slovensku. S každým vysokokvalifikovaným 25-ročným človekom, ktorý sa rozhodne odísť zo Slovenska, krajina stráca 2,8 mil. eur v celoživotnej pridanej hodnote. Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily rovnako spomaľuje rast a inovovanie slovenských spoločností, rovnako i ich schopnosť presadiť sa na zahraničných trhoch. Riešenie odlivu študentov do zahraničia je preto aj jednou z prioritných tém na rezorte hospodárstva.  

Zástupcovia holandských firiem a členovia Holandskej obchodnej komory na Slovensku sa  zišli opakovane na pôde ministerstva hospodárstva, aby rokovali o dobrých praktikách zlepšovania podnikateľského prostredia v Holandsku s možnosťou ich aplikácie aj na Slovensku. Výsledný projekt „Talent Garden“ - ako program stáží – je pripravený pre univerzitných študentov a nesie so sebou veľký potenciál zvýšenia  konkurencieschopnosti nášho hospodárstva. „Čím viac príležitostí vo firemnom prostredí na Slovensku vytvoríme pre realizáciu mladých ľudí už v čase ich štúdia, tým väčšia šanca je, že talentovaní ľudia ostanú na Slovensku a budú príspevkom pre modernizáciu a rast našej ekonomiky,“ doplnil Peter Švec.  

Projekt rovnako nadväzuje na posolstvo tzv. White Paper predstavený predsedom vlády Ľudovítom Ódorom - s názvom „Magnet pre talent“, ktorý poukazuje na dôležitosť talentu pre konkurencieschopnosť firiem na Slovensku. Uvedený White Paper navrhuje zvýšenie počtu vysokokvalifikovaných ľudí o cca 40 tis. do roku 2030.

 

Tlačový odbor MH SR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk