16. 01. 2019

U. S. Steel Košice investuje 130 miliónov dolárov do novej oceliarskej linky

Plechy vyrobené prostredníctvom novej linky by sa mali využívať aj v automobilovom priemysle, a do budúcna predovšetkým pri výrobe elektromobilov. Minister hospodárstva Peter Žiga víta túto investíciu, keďže na Slovensku pôsobia štyri automobilky a každá z nich avizuje výrobu elektromobilov. Táto investícia je zároveň dôkazom, že spoločnosť  U. S. Steel chce naďalej pôsobiť v tomto regióne a zostáva tak najväčším zamestnávateľom na Slovensku.

Spoločnosť U. S. Steel Košice (USSK) vybuduje novú linku na výrobu elektrotechnickej ocele. Prezident USSK James E. Bruno to oficiálne oznámil po spoločnom rokovaní manažmentu firmy s delegáciou vlády na čele s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorej súčasťou bol aj minister hospodárstva Peter Žiga. Do novej linky plánuje košická oceliareň preinvestovať 130 miliónov amerických dolárov. Jej kapacita bude približne 100 000 ton výrobkov ročne. Výstavba sa začne v polovici roku a spustenie linky je plánované v poslednom štvrťroku budúceho roka. „Túto linku vybudujeme ako reakciu na zvyšujúci sa dopyt zákazníkov po vysokokvalitných elektrotechnických NGO oceliach,” vysvetlil prezident USSK James E. Bruno. Investícia je podľa neho dôležitou zložkou dlhodobej stratégie zlepšovania a diverzifikácie výrobných kapacít. Odbyt podstatnej časti objemu výroby novej linky už má košická oceliareň zmluvne dohodnutý so strategickým zákazníkom. „Som pevne presvedčený, že tieto správy zdôraznia postavenie Slovenska ako lídra európskeho oceliarskeho priemyslu," konštatoval Bruno.

Premiér Peter Pellegrini po rokovaní uviedol, že napriek tomu, že už nie je platné memorandum medzi štátom a spoločnosťou, vzhľadom na strategickosť a dôležitosť podniku sa pokračuje v špeciálnom prístupe k nemu. „Prezident Bruno sa vyjadril, že sa možno bude uchádzať o ďalšie memorandum s vládou na ďalšie obdobie. My sa tomu nebránime, ale podpísané bolo primárne v krízových časoch a som rád, že splnilo svoj účel," spresnil s tým, že čo sa týka podobných investícií, vláda tejto spoločnosti nemôže v zmysle nariadení Európskej únie poskytnúť investičné stimuly. „USSK sa na nás ani neobrátil, aby sme túto investíciu podporili nejakým konkrétnym investičným stimulom. Skôr sa budeme snažiť pomôcť nejakým spôsobom dorealizovať všetky environmentálne veci, lebo to je dôležité aj pre zlepšenie kvality ovzdušia a celkovo kvality životného prostredia v tomto regióne," dodal premiér.

Plechy vyrobené prostredníctvom novej linky by sa mali využívať aj v automobilovom priemysle, a to aj pri výrobe elektromobilov. Minister hospodárstva Peter Žiga uviedol, že každý z výrobcov automobilov na Slovensku avizuje budúcu výrobu elektromobilov. V súvislosti s plánovaným strategickým parkom Haniska neďaleko Košíc vníma investíciu oceliarní ako výhodu. „Nikdy dopredu nehovoríme, akých investorov lákame do prípadného strategického parku. Ak sa bude nejaký investor rozhodovať o umiestnení svojho nového závodu pri Košiciach, určite bude brať do úvahy aj existujúcich výrobcov a priemysel, ktorý je tu. A to nielen z hľadiska dostatku pracovnej sily, ale aj z hľadiska možnosti dodávateľského reťazca pre svoje výrobky," dodal minister hospodárstva Žiga.

 

TASR, SITA a Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk