02. 05. 2024

Vláda schválila tri investície. Podporí 2 000 pracovných miest a nové výskumno-vývojové centrum v Dolnom Hričove

Na návrh podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej vláda SR schválila na svojom rokovaní vo štvrtok 2. mája 2024 tri investičné pomoci. V Žiline a Trnave tak vznikne 725 nových pracovných miest a spoločnosť ZF Slovakia zachová 1 331 už existujúcich pracovných miest. Investičná pomoc podporí aj vznik nového výskumno-vývojového centra v Dolnom Hričove.

„Som rada, že sa nám darí plniť sľuby - prinášať prácu a vytvárať nové pracovné miesta. Transformácia automobilového sektora smerom k elektromobilite je nevyhnutná pre udržanie hospodárskeho rastu Slovenska. Vznik nového výskumno-vývojového centra je zase nesmierne dôležitý pre budúce inovatívne smerovanie našej krajiny,“ uviedla po rokovaní podpredsedníčka vlády SR Denisa Saková.

Spoločnosť META SYSTEM Slovakia vytvorí vďaka investičnej pomoci 494 nových pracovných miest v Trnave a spoločnosť WIA Slovakia vytvorí 231 pracovných miest v Žiline.  ZF Slovakia v rámci podpory a transformácie elektromobility zachová vďaka zásadnej zmene výrobného procesu elektromotorov     1 331 pracovných miest.

Spoločnosť META SYSTEM Slovakia je súčasťou skupiny Shenzhen Deren Electronic, ktorá je zastúpená v 33 krajinách a zamestnáva spolu približne 10 tisíc zamestnancov. Cieľom jej investičného zámeru je zriadenie novej prevádzkarne priemyselnej výroby, ktorá bude vyrábať palubné nabíjačky pre elektromobily a pri dosiahnutí plnej kapacity bude vyrábať až cca 4 mld. elektronických komponentov pre milión finálnych zariadení ročne. Tieto budú určené na priamu inštaláciu do plne  elektrických alebo plug-in hybridných vozidiel. Celá produkcia bude určená na export. Poskytnutá  investičná pomoc bude vo výške 9,25 mil. eur výlučne vo forme daňovej úľavy.

Spoločnosť WIA Slovakia je súčasťou skupiny HYUNDAI WIA CORPORATION sídliacej v Južnej Kórei, ktorá plánuje vybudovať prvý výrobný závod a zároveň jej druhé výskumno-vývojové centrum v rámci EÚ práve na Slovensku. Cieľom podporeného investičného zámeru je vybudovanie novej prevádzkarne v Dolnom Hričove, a to na výrobu hnacích hriadeľov pre elektromobily, kombinované so zriadením novej prevádzkarne technologického (R&D) centra na vývoj prototypov hnacích hriadeľov. Až 56 % produkcie novej prevádzkarne priemyselnej výroby je určenej na export. Schválená jej bola investičná pomoc vo výške takmer 6,4 mil. eur výlučne vo forme daňovej úľavy.

Treťou z podporených spoločností je ZF Slovakia, ktorá je súčasťou nemeckej skupiny ZF pôsobiacej vo viac ako 30 krajinách sveta, zamestnáva vyše 160 000 zamestnancov vo viac ako 160 výrobných závodoch. Taktiež má 19 vývojových centier v 9 krajinách. Patrí tak medzi najväčších zamestnávateľov a dodávateľov v automobilovom priemysle na Slovensku. V roku 2022 spoločnosť zamestnávala približne 3 500 zamestnancov v piatich mestách na Slovensku – v Detve, Komárne, Leviciach, Šahách a v Trnave. Cieľom investičného zámeru spoločnosti je zásadná zmena výrobného procesu v existujúcom závode v Trnave a taktiež čiastočná diverzifikácia výroby, ktorá umožní výrobu trakčných elektromotorov. Investičný zámer, ktorý znamená zachovanie viac ako 1 330 pracovných miest bude realizovaný v Trnave a podporený rovnako výlučne vo forme daňovej úľavy vo výške 11,25 mil. eur.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk