31. 03. 2022

Zimnú vykurovaciu sezónu sme zvládli bez obmedzení, začíname plniť zásobníky na budúcu zimu

Situáciu v energetike, ktorá je výrazne ovplyvnená vojenským konfliktom na Ukrajine, sleduje vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík na dennej báze a následne sa prijímajú opatrenia tak, aby Slovensko nepocítilo nedostatok plynu či ropy. „Aj keď nateraz z Ruska prúdi plyn a ropa podľa zmluvných podmienok, zároveň sa intenzívne pracuje na znižovaní energetickej závislosti od tejto krajiny. V riešení je ďalšia dodávku skvapalneného plynu LNG, pričom máme záujem  zintenzívniť tieto dodávky,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva. Finišujú tiež práce na plynovom prepojení s Poľskom. „Ide o severojužné plynové prepojenie Európy, ktoré umožní v dohľadnej dobe dodávky plynu z Nórska a cez terminály v Poľsku aj LNG plyn z celého sveta,“ dodal. 

Dnes oficiálne končí na Slovensku zimná vykurovacia sezóna. „Som  rád, že  nedošlo k nejakým obmedzeniam a vďaka pravidelným stress testom sme mali priebežné korektné dáta,“ zdôraznil R. Sulík. Od piatku sa začína s plnením zásobníkov plynu na budúcu sezónu. „Čo sa týka ruskej medializovanej požiadavky na platby za dodávku plynu v rubľoch, SPP marcovú faktúru zaplatil v eurách, tak ako je dohodnuté v zmluve,“ vysvetlil vicepremiér. Zároveň je v tejto situácii dôležité zdôrazniť, že Slovensko plne podporuje spoločný postup členských krajín EÚ, vrátane jednotného nákupu plynu pre celú Úniu.

Čo sa týka ropy, Slovensko má zabezpečené strategické zásoby tejto komodity na 120 dní, pričom zo zákona musia byť na úrovni minimálne 90 dní. Ďalšie zásoby ropy má aj rafinéria Slovnaft a  Transpetrol. V prípade, ak by došlo k prerušeniu dodávok ropy z Ruska, minister hospodárstva Richard Sulík má písomný prísľub spoločnosti Slovnaft, že bude dovážať potrebnú ropu cez ropovod Adria.

Tlačový odbor MH SR 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk