24. 08. 2020

Získať dotáciu na nájomné môžu už aj podniky v ťažkostiach

Ministerstvo hospodárstva SR rozširuje okruh subjektov, ktoré môžu získať dotáciu na nájomné. Ide o podniky, ktoré boli schémou definované ako podniky v ťažkostiach. Pre mikro a malé podniky v ťažkostiach budú platiť rovnaké podmienky ako pre ostatné firmy, stredné a veľké podniky sa budú riadiť schémou de minimis, ktorá obmedzuje výšku pomoci pre jeden podnik na výšku 200 000 eur. Informoval o tom na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík a poradkyňa ministra Jana Kiššová. Podrobné informácie sú zverejnené na https://najmy.mhsr.sk/.

Firmy, ktoré museli zatvoriť svoje prenajaté prevádzky pre opatrenia štátu, môžu požiadať o príspevok na nájomné v rovnakej percentuálnej výške, akú poskytne prenajímateľ zľavu. Maximálne do 50 % výšky nájomného. Doteraz tzv. podniky v ťažkostiach nemohli o túto pomoc požiadať. Šéf rezortu hospodárstva upozornil, že aj firmy, ktoré sú síce funkčné a zdravé, sa v čase krízy mohli medzi takéto podniky dostať. „Práve takéto podniky potrebujú pomôcť, a preto  pristupujeme k rozšíreniu subjektov, ktoré môžu získať dotáciu," zdôraznil R. Sulík. Doteraz ministerstvo prijalo 9 562 žiadostí o dotáciu na nájomné, z toho 3 558 už bolo vyplatených. Suma pomoci prekročila 6,5 milióna eur. Minister R. Sulík uviedol, že rezort očakával väčší záujem podnikateľov. MH SR pristupuje pri žiadostiach ešte k jednej zmene,  žiadosti budú môcť podpisovať okrem štatutárnych zástupcov aj splnomocnené osoby.

Štátnu pomoc s nájomným aj pre mikro a malé spoločnosti zaradené medzi firmy v ťažkostiach umožnila zmena podmienok Európskej komisie. Pre stredné a veľké firmy vyrokovalo MH SR v Bruseli pomoc v rámci schémy de minimis, ktorá je však prísnejšia a umožňuje jednej spoločnosti vrátane majetkovo previazaných firiem čerpať kumulatívnu pomoc za tri roky maximálne vo výške 200 000 eur.

 

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk