20. 01. 2021

Vláda odsúhlasila pravidlá pre testovanie vo firmách

Skríningové testovanie na ochorenie COVID – 19 vo firmách bude dobrovoľné, budú sa ho môcť zúčastniť nielen zamestnanci, ale aj ich rodinní príslušníci a štát zaplatí za každého otestovaného 3,50 €. Zhrnul základné pravidlá manuálu pre zamestnávateľov vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Pokiaľ majú o testovanie záujem firmy s menším počtom pracovníkov, môžu sa spojiť s ďalšími spoločnosťami. Šéf rezortu vyzdvihol fakt, že zamestnávatelia sú ochotní podieľať sa na testovaní.

Testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 sa bude robiť antigénovými testami, ktoré zabezpečuje štát. Vydávať ich budú príslušné okresné úrady. Tie vydajú tzv. testovacej autorite v mene podnikateľského subjektu požadovaný počet testov podľa objednávky. Nespotrebované testy sa po ukončení testovania vrátia okresným úradom. Testovanie bude môcť realizovať pracovná zdravotná služba, mobilné odberové miesto či poskytovateľ ambulantnej starostlivosti. Osobné ochranné prostriedky, ako aj likvidáciu odpadu budú zabezpečovať podnikateľské subjekty vo vlastnej réžii.

Celé znenie manuálu je zverejnené na: https://www.mhsr.sk/manual. Doplňujúce otázky je možné zasielať na testovaniefiriem@mhsr.sk.

 

Tlačový odbor MH SR, SITA; foto: TASR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk