29. 01. 2019

Antibyrokratické balíčky šetria podnikateľom čas aj peniaze

Výsledky opatrení z prvého antibyrokratického balíka, ktorý bol prijatý v júni 2017, by mali reálne pocítiť  podnikatelia tento rok. Tretí balík antibyrokratických opatrení z dielne rezortu hospodárstva už smeruje na vládu. Po zavedení do praxe by mali opatrenia zo všetkých troch antibyrokratických balíkov priniesť podnikateľom ročnú úsporu vyše 100 miliónov eur.

Zlepšovanie podnikateľského prostredia je práca, ktorá sa nikdy nekončí a treba v nej pokračovať. Rezort hospodárstva aj v spolupráci s podnikateľmi sa snaží dlhodobo zlepšovať podnikateľské prostredie a jedným z nástrojov sú antibyrokratické balíčky. Štátny tajomník MH SR Rastislav Chovanec na konferencii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) uviedol, že „reálne výsledky z prvého balíčka opatrení, ktorý bol prijatý v júni v roku 2017, by mali podnikatelia pocítiť práve v tomto roku." Do prvého balíka bolo zaradených 35 opatrení, pričom do konca roka 2018 ich malo byť implementovaných 28. Predpokladaná ročná úspora pre podnikateľov po zavedení do praxe všetkých úloh je 38 miliónov eur. Druhý balíček bol prijatý na vláde len v máji minulého roka. Z 25 opatrení  by malo byť koncu roka realizovaných 10 ďalších desať opatrení by malo byť prijatých do konca tohto roka.  V tomto prípade sa očakáva ročná úspora 7,4 milióna eur. Presný sumár už realizovaných opatrení bude mať rezort hospodárstva potom, čo mu ministerstvá predložia odpočet už splnených úloh. Štátny tajomník Rastislav Chovanec podčiarkol, že „dôležitá nie je len priama úspora finančných nákladov, ale aj výrazná úspora času pri znižovaní byrokracie."

Prvý balík opatrení obsahoval okrem iného zrušenie povinnej zdravotnej služby, zavedenie služby sledovania zmien na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností, super odpočet výdavkov na výskum a vývoj na úroveň 100 percent, ale aj vypracovanie analýzy zjednodušenia výpočtu základu dane pre malé a stredné podniky. R. Chovanec zdôraznil, že práve po tejto analýze sa ministerstvo financií rozhodlo prijať nový zákon o dani z príjmu právnických osôb, ktorý by mal výrazne zjednodušiť administratívne dopady na malé a stredné firmy. „Najvýznamnejšie opatrenie z druhého balíčka, ktoré už dnes podnikatelia cítia, je antibyrokratický zákon. Vďake tejto legislatíve štátne inštitúcie už od fyzických a právnických osôb nepožadujú najčastejšie žiadané výpisy, potvrdenia a ďalšie dokumenty - listy vlastníctva, výpisy z registra trestov, z obchodného registra či živnostenského registra" podčiarkol štátny tajomník.

Tretí balík antibyrokratickch opatrení je podľa R. Chovanca najkomplexnejší, je už po pripomienkovom konaní a v krátkom čase by mal byť predložený na vládu. Spolu 36 opatrení je zameraných hlavne na zjednodušenie procesu otvárania prevádzok a sprehľadnenie ich kontroly. Ročne by mal priniesť podnikateľom úsporu vyše 50 miliónov eur. Všetky legislatívne zmeny z tohto súboru opatrení by mali byť schválené do jesene. V kompetencii ministerstva zdravotníctva, konkrétne v pôsobnosti Úradu verejného zdravotníctva SR je  11 opatrení, ktoré uľahčia otváranie a kontrolu prevádzok. Podnikatelia napríklad nebudú musieť absolvovať povoľovacie konanie pri otváraní prevádzok s minimálnym alebo žiadnym vplyvom na zdravie zamestnancov, napr. kancelárie, ale iba zašlú oznámenie. Žiadosť o uvedenie priestorov do prevádzky bude jednotná pre všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva, bude zverejnená na webe a nebudú sa vyžadovať nepotrebné prílohy. ÚVZ vypracuje a zverejní kontrolný zoznam povinností podnikateľa vyplývajúcich z legislatívy ochrany zdravia pri otváraní prevádzkarne tzv. checklist, v priebehu podnikania a pri kontrole prevádzky. Šesť opatrení Ministerstva dopravy a výstavby SR je primárne zameraných na zjednodušenie stavebného konania. Vytvoriť by sa mala napríklad nová kategorizácia nebytových priestorov, a tým by sa mali zjednotiť postupy stavebných úradov. V dlhodobejšom horizonte by sa malo pristúpiť k elektronizácii aj v tejto oblasti. R. Chovanec vyzdvihol aj opatrenie, ktoré sa týka Slovenskej obchodnej inšpekcie, a to tzv. druhá šanca. Zákon sa bude meniť tak, že nie vždy bude musieť byť podnikateľovi udelená pokuta. „Zjemníme prístup inšpekcie v prípadoch, ktoré nie sú život ohrozujúce a podnikateľ iba niečo zabudol," vysvetlil zámer rezortu R. Chovanec.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk