23. 09. 2016

Neformálne zasadnutie ministrov EÚ pre obchod

Úvod rokovania patril liberalizácii obchodu s dôležitými obchodnými partnermi, najmä diskusii o formálnom ukončení, podpise a predbežnom uplatňovaní Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanada (CETA) Obchodná zmluva s Kanadou bola aj predmetom diskusie na večeri na Bratislavskom hrade za účasti Chrystie Freeland, kanadskej ministerky pre medzinárodný obchod v predvečer rokovania neformálnej rady. Členské štáty ocenili prípravu slovenského predsedníctva a zhodli sa na tom, že otázku predbežného uplatňovania je potrebné dokončiť čo najskôr. Ide o otázku dôveryhodnosti EÚ ako rokovacieho partnera a jej obchodnej politiky.
„Dohoda obsahuje oblasti, ktoré verejnosť vníma veľmi citlivo, napokon tu v blízkosti sme tu mali demonštráciu s medzinárodnou účasťou. Preto sme sa dohodli, že EK spolu s Kanadou pripraví spoločnú deklaráciu, ktorá sporné miesta vysvetlí.“ – skonštatoval minister hospodárstva Slovenskej republiky Peter Žiga.
Ide napríklad o verejné služby, ochranu investícií a medzinárodné súdy alebo o pracovné a environmentálne štandardy. Členské štáty dnes podporili, aby dohodu schvaľovali ministri pre obchod, s najväčšou pravdepodobnosťou na mimoriadnej Rade v Luxemburgu 18. októbra.
„Slovensko ako predsednícka krajina túto možnosť dôsledne a zodpovedne zváži.“ – povedal Peter Žiga. V prípade pozitívneho výsledku by sa zmluva mala podpísať na summite EÚ - Kanada 27. októbra.
Ministri sa dotkli aj aktuálneho stavu rokovaní o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi EÚ a USA (TTIP).
„Z diskusie vyplynulo, že ukončenie rokovaní o TTIP do konca roka je nereálne. Ďalším významným momentom budú blížiace sa prezidentské voľby v USA. Každá dohoda vrátane TTIP musí byť vyvážená a výhodná pre EÚ, kvalita je tomto prípade dôležitejšia než rýchlosť prijatia.“ – dodal slovenský minister hospodárstva.
O obchodnej politike vrátane TTIP sa bude diskutovať na Európskom samite 20.-21. októbra. Rada ministrov obchodu sa k téme vráti na svojom novembrovom zasadnutí.
Ministri sa zaoberali aj v súčasnosti veľmi aktuálnou otázkou, či a akou formou treba modernizovať existujúci právny rámec nástrojov EÚ na ochranu férového obchodu. Na túto tému v závere neformálneho rokovania nadviazalo rokovanie o niektorých aspektoch prístupového protokolu Číny do WTO, ktoré súvisia s udelením štatútu trhovej ekonomiky Číne.

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk