03. 02. 2023

Pôvodný návrh o uskladňovaní plynu by ohrozil dodávky a ceny plynu na Slovensku. MH SR navrhuje zmenu!

 

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) upozorňuje, že návrh novely zákona, ktorý mal ustanoviť pravidlá pre skladovanie zemného plynu, pripravený bývalým vedením MH SR – exministrom Richardom Sulíkom a bývalým štátnym tajomníkom Karolom Galekom,  by mal podobný efekt, ako bola nimi navrhovaná a presadená zmena referenčného obdobia na stanovenie regulovanej ceny elektrickej energie. Jej výsledkom bol prudký nárast ceny elektriny pre zraniteľných odberateľov v roku 2023. V prípade návrhu pre povinné uskladňovanie plynu by sa zbytočne zvýšila cena plynu!

Výsledkom takéhoto navrhovaného opatrenia by bol enormný nárast nákladov na skladovanie komodity, ktoré by obchodníci s plynom boli nútení následne premietnuť do cien plynu, a to pre všetky kategórie odberateľov od domácností, cez verejnú správu až po podnikateľský sektor. Taktiež by to mohlo viesť k opusteniu slovenského trhu mnohými obchodníkmi, čím by na Slovensku došlo k zníženiu konkurencie a k zhoršeniu situácie na trhu s plynom. Aj to sú podstatné dôvody, prečo takéto riešenie pre skladovanie plynu nemá žiadna z členských krajín Európskej únie (EÚ) a ani susedné štáty Slovenska. „Bývalým vedením presadzované pravidlá považujem jednoznačne za direktívne, antitrhové a neschopné flexibilne reagovať na vývoj na trhu,“ uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

Nové vedenie MH SR sa po dohode s poslancami Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti rozhodlo takúto nesprávnu úpravu pravidiel skladovania plynu úplne vypustiť. V nasledujúcich mesiacoch MH SR zároveň navrhne optimálne riešenie zamerané na eliminovanie negatívnych dopadov, pričom  bude podobné praxi aplikovanej v ostatných členských krajinách EÚ.  Tým sa zabezpečí, že slovenský trh zostane pre obchodníkov naďalej atraktívny, ceny plynu nebudú rásť v dôsledku nesprávneho opatrenia a naďalej budú zabezpečené stabilné dodávky plynu.

 „Tvrdenie bývalého vedenia MH SR a strany Sloboda a solidarita (SaS) o tom, že takýto postup ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska je šírením poplašnej správy. Teraz na začiatku februára máme v zásobníkoch plynu dvojnásobne vyššie zásoby ako presne pred rokom. Na Slovensku je vďaka ďalším kontraktom a diverzifikácii zdrojov plynulý prítok. V zásobníkoch máme a budeme mať po celý rok oveľa vyššiu úroveň fyzických zásob v pomere k  našej spotrebe, ako sú stanovené minimálne hranice zo strany EÚ. I vďaka tomu, že sme prakticky nemali žiadnu zimu, máme v skutočnosti nadbytok plynu,“ uvádza minister Karel Hirman. „Vzhľadom na uvedené skutočnosti už dnes vidíme, že situácia so zabezpečením dostatočného množstva plynu pre nasledujúcu zimu je veľmi uspokojujúca,“ doplnil.

Pôvodne navrhovaná tzv. skladovacia povinnosť ešte nie je súčasťou zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike. Vzhľadom na uvedené riziká však MH SR navrhuje vypustenie danému bodu z návrhu novely zákona. V čase, kedy bol takýto návrh ministerstvom predkladaný, bola situácia na európskom trhu s plynom značne odlišná v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine, dostupnosť dodávok plynu v našom regióne bola v danom čase výrazne ohrozená a tým i súvisiaca cenová úroveň.

V období ostatných mesiacov však boli realizované viaceré infraštruktúrne projekty, ktoré zlepšujú úroveň dodávky plynu do regiónu z iných ako ruských zdrojov. Rovnako sa vďaka prijatým opatreniam na úrovni EÚ stabilizovala celková situácia na európskom trhu.

Preto je zámerom ministerstva nezaťažovať plynárenské podniky ďalšími povinnosťami, resp. finančne náročnými operáciami, ktoré by v konečnom dôsledku museli preniesť na svojich zákazníkov. Ťažiskovým zámerom rezortu je ponechať v čo možno najväčšej miere flexibilitu pri riadení portfólia dodávok vrátane uskladňovania plynu pre prípad neočakávaných udalostí a zimného obdobia.

 

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk