Implementácia dohôd o voľnom obchode
Na stránkach Európskej komisie bola v októbri 2024 publikovaná 4. výročná Správa o implementácii obchodnej politiky EÚ vrátane dohôd o voľnom obchode, ktorá obsahuje analýzu využívania obchodných preferencií, analýzu nástrojov na podporu obchodu MSP, ako i identifikáciu obchodných prekážok a možnosti ich eliminácie. Pokrýva aj aspekt vynútiteľnosti a obsahuje sprievodný pracovný dokument s podrobnými informáciami o 39 hlavných dvojstranných obchodných dohodách EÚ.
Kompletná správa Európskej komisie o implementácii dohôd o voľnom obchode je dostupná tu: https://policy.trade.ec.europa.eu/enforcement-and-protection/implementing-and-enforcing-eu-trade-agreements_en
Na konci roka 2023 mala EÚ 42 preferenčných obchodných dohôd so 74 partnermi, ktoré predstavovali podiel 45,8 % celkového zahraničného obchodu EÚ. Štyri najmodernejšie obchodné dohody EÚ, ktoré sa v roku 2023 uplatňovali, (t. j. dohody s Kóreou, Kanadou, Japonskom a Vietnamom) medziročne podporujú vývoz z EÚ, pričom počas ich trvania celkovo výrazne vzrástol objem obchodu s tovarom a službami a boli zaznamenané vysoké miery rastu v niektorých hlavných vývozných odvetviach. Najväčšími preferenčnými partnermi EÚ sú naďalej Veľká Británia (22,1 % obchodu EÚ s preferenčnými partnermi), potom Švajčiarsko (14,1 %), Turecko (8,9 %), Nórsko (7,8 %) a Japonsko (5,8 %). Títo piati partneri predstavovali v roku 2023 takmer 60 % preferenčného obchodu EÚ.
Pomoc poskytovaná malým a stredným podnikom zahŕňa vylepšenie databázy A2M, nástroj pre pravidlá pôvodu tovaru (ROSA), Trade Assistant for Services and Investment (informácie pre poskytovateľov služieb), platformy Access2Procurement a Access2Conformity, dni prístupu na trh (v roku 2023 sa konali v deviatich členských štátoch), špecializované centrá EÚ pre MSP v Tokiu a sieť Enterprise Europe Network (EEN), ktorá je financovaná z prostriedkov EÚ.
Konkrétne výsledky sa dosiahli pri predchádzaní prekážkam v prístupe na trh alebo pri ich odstraňovaní. V 28 krajinách bolo čiastočne alebo úplne odstránených 41 prekážok v prístupe na trh. V roku 2023 bolo zaregistrovaných celkovo 16 nových prekážok, pričom hlavnými kategóriami boli administratívne opatrenia a colné prekážky (po štyri), ďalšie obmedzenia obchodu sa týkali technických prekážok obchodu a SPS (po troch). Pokiaľ ide o geografické rozloženie prekážok, najvyšší počet bol v roku 2023 opäť zaregistrovaný v Číne (33), Rusku a Indii (každý 32), za ktorými nasledovali USA (23) a Brazília (19). Čo sa týka riešenia sporov, EÚ v júni 2024 zahájila dva nové prípady, a to dvojstranné konanie o urovnaní sporu proti Alžírsku v rámci asociačnej dohody a konzultácie o urovnaní sporu v rámci WTO v súvislosti s používaním kritéria miestneho obsahu u projektov veternej energie zo strany Taiwanu.
Jednotné kontaktné miesto (Single Entry Point), ktoré predstavuje kontaktný bod na nahlasovanie obchodných prekážok v tretích krajinách, dostalo od svojho spustenia v novembri 2020 viac ako 130 externých sťažností, pričom len v samotnom roku 2023 to bolo celkovo 28. Prevažnú väčšinu (24) podali spoločnosti z EÚ, t. j. 16 sťažností podali podniky z EÚ, šesť európske obchodné združenia a dve vnútroštátne obchodné združenia. Dve zostávajúce sťažnosti podali členské štáty EÚ. Okrem toho Európska komisia začala skúmať dve sťažnosti z vlastnej iniciatívy.