20. 09. 2018

Plynovod Eastring by zvýšil energetickú bezpečnosť a znížil cenu plynu

Ide o projekt plynového prepojenia Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska. Podľa štúdie uskutočniteľnosti, ktorú prezentovali v Bratislave, by sa s jeho výstavbou mohlo začať okolo roku 2022. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu sa už nestačí pozerať na tranzit plynu z východu na západ, ale je potrebné prepojiť aj sever a juh Európy.

Plynovod Eastring by mal zvýšiť energetickú bezpečnosť v regióne juhozápadnej Európy a pozitívne ovplyvniť konkurenciu na trhu s plynom, čo by sa mohlo prejaviť aj na lepších cenách pre konečných spotrebiteľov. Na brífingu v Bratislave pri príležitosti prezentácie výsledkov štúdie uskutočniteľnosti plynovodu Eastring to uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Výstavba plynovodu by sa mohla začať okolo roku 2022 a prvá fáza by v takom prípade bola dokončená v roku 2025. Projekt by prepojil Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko.

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu sa už nestačí pozerať na tranzit plynu z východu na západ, ale je potrebné prepojiť aj sever a juh Európy. Plynovod by mal zvýšiť kapacitu prepravovaného plynu v rámci východnej a strednej Európy o viac ako 20 miliárd kubíkov, čo niekoľkonásobne prevyšuje spotrebu a kapacitu potrieb Slovenska. Podľa šéfa rezortu hospodárstva „úlohou politikov a obzvlášť v plynárenstve, nie je manažovať konkrétny projekt, ale presadzovať vízie a stratégiu, ktoré krajine pomôžu a posunú ju ďalej. Súčasťou tejto vízie je nielen projekt Eastring ale aj výstavba severojužného plynového prepojenia Slovenska s Poľskom, ktorá sa už stala realitou a oficiálne začala." Eastring podľa ministra Žigu „potrebujeme, lebo Slovensko, ale aj iné krajiny regiónu sú odkázané na dovoz plynu z tretích krajín a je otázkou energetickej bezpečnosti, aby sme mali viac trás a viac zdrojov." Minister zdôraznil, že sme vyvinuli veľké diplomatické úsilie, aby sme tento projekt dostali do fázy, že ho berú vážne nielen krajiny, ktorých sa týka, ale aj Európska únia.

Celková kapacita plánovaného plynovodu je podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Eustream Tomáša Marečka od 20 do 40 miliárd kubických metrov. Výstavba by sa mohla začať niekedy okolo roku 2022 a prvá fáza bola podľa odhadov dokončená v 2025, priblížil s tým, že v prvej fáze sa položí potrubie v celej dĺžke. Druhá fáza spočíva v pridaní kompresorových staníc, ktoré zvyšujú výkonnosť systému. Odhadované náklady vyčíslil generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič na približne 2,6 miliardy eur, pričom projekt by mal byť financovaný ako celok. Primárne sa na financovaní budú podieľať tí zákazníci, ktorí by plynovod používali, ktorí by mali mať dlhodobé zmluvy. Časť financií by mohla poskytnúť Európska únia a časť by bola zo zdrojov spoločností, ktoré sa na výstavbe budú podieľať. Na Slovensku je to Eustream, v Maďarsku FGSZ, Transgaz v Rumunsku a Bulgartransgaz v Bulharsku.

 

Odbor komunikácie MH SR, TASR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk