U.S. Steel sa nechystá odísť z košických oceliarní
Delegácia na čele s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorej súčasťou bol aj minister hospodárstva Peter Žiga, rokovala s predstaviteľmi košickej hutníckej fabriky. Na rokovaní vyhodnotili memorandum o spolupráci a dohodli sa, že pravidelné spoločné stretnutia budú pokračovať.
Oceliarne U.S. Steel Košice svoju výrobu na Slovensku nekončia a U.S. Steel z Košíc neodchádza, uviedol to premiér Peter Pellegrini po stretnutí s predstaviteľmi košickej hutníckej fabriky. „Pevne verím, že ešte veľa, veľa rokov bude predstavovať najväčšieho zamestnávateľa nielen na východe Slovenska, ale v celej Slovenskej republike,“ konštatoval premiér pre novinárov po rokovaní s vedením podniku, na ktorom sa zúčastnili minister hospodárstva Peter Žiga a podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. V minulosti sa v médiách často objavovali informácie o možnom predaji oceliarní, medzi záujemcami sa spomínala najmä čínska spoločnosť He Steel Group. „Momentálne nie je na stole žiadna konkrétna ponuka, o ktorej by materská spoločnosť (U.S. Steel) v Spojených štátoch rokovala. Samozrejme, treba rešpektovať, že na trhu je vždy všetko na predaj, ale prezident spoločnosti nás uistil, že momentálne neprebiehajú žiadne horúce rokovania s nejakým konkrétnym záujemcom,“ povedal predseda vlády.
Témou stretnutia s prezidentom košickej fabriky Scottom Buckisom bolo aj vyhodnotenie spolupráce v rámci memoranda o zotrvaní americkej spoločnosti na východe Slovenska. Memorandu, ktoré v marci 2013 podpísala vláda SR a U.S. Steel, po piatich rokoch vypršala platnosť. Jeho podpísanie v časoch hospodárskej krízy označil Pellegrini za veľmi správne rozhodnutie. „Dnes môžem konštatovať, že U.S. Steel Košice je opäť v dobrej kondícii, má za sebou úspešný rok 2017, dokonca znovu naberá ďalších zamestnancov a celá skupina dnes tu v Košiciach predstavuje zamestnanosť na úrovni asi 11.500 až 11.700 zamestnancov,“ povedal. S druhou stranou sa dohodol, že pravidelné spoločné stretnutia budú pokračovať. „Máme ešte niekoľko úloh na oboch stranách, ktoré ešte musíme dokončiť, ale myslím, že ten dialóg, ktorý sa počas tých piatich rokov vytvoril, je dobré udržiavať,“ dodal. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu bolo pozitívne, že vláda takéto memorandum podpísala. „Tá doba pred piatimi rokmi si vyžadovala podpis memoranda. V tejto chvíli neevidujem žiadnu takú situáciu, ktorá bola v roku 2013. My môžeme vyhodnotiť memorandum a môžeme hovoriť o ďalšej spolupráci s predstaviteľmi U.S. Steelu do budúcnosti,“ konštatoval Žiga.
SITA, TASR, Odbor komunikácie MH SR