Vláda SR schválila kroky potrebné na výstavbu nového veľkého jadrového zdroja na Slovensku
Zhotoviteľ nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice by podľa ambiciózneho harmonogramu z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR mohol byť známy v prvej polovici roku 2027. V lokalite Jaslovské Bohunice má vzniknúť nový veľký jadrový zdroj s maximálnym výkonom do 1 700 MW a dobou životnosti 60 rokov. Zdroje financovania, aj výber zhotoviteľa, definujú štúdie v nasledujúcich krokoch projektu, pričom cieľom je, aby nový jadrový zdroj zostal v rukách štátu. Od týchto parametrov a času výstavby bude závisieť aj finálna cena výstavby novej jadrovej elektrárne.
„Očakávame rýchly nárast spotreby elektrickej energie, ktorá môže do roku 2050 dosiahnuť až 100 percent, pričom našim cieľom je pokračovať vo výrobe ekologickej bezuhlíkovej energie z jadrových zdrojov, s čím máme dobré skúsenosti. Harmonogram prípravy a výstavby novej elektrárne sa snažíme čo najviac urýchliť, lebo príklady zo sveta jednoznačne potvrdzujú, že čas predražuje výstavbu,“ povedala podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Kľúčovým aspektom realizácie tohto projektu bude výber dodávateľa technológie, ktorý bude spustený v priebehu roku 2025. Dôraz sa kladie na spoľahlivosť, bezpečnosť a splnenie environmentálnych požiadaviek, pričom proces výberu zahrnie aj slovenské podnikateľské subjekty, aby sa zabezpečilo maximálne využitie domácich dodávateľských kapacít.
Po získaní všetkých potrebných stavebných povolení bude v roku 2032 zahájená výstavba a montáž hlavných komponentov. Počas realizačných prác, ktoré budú podľa ambiciózneho harmonogramu trvať až do roku 2038, sa bude pokračovať aj v hodnotení možností pre ďalšie energetické bloky. Uvedenie nového jadrového zdroja do skúšobnej prevádzky je plánované na rok 2038, s plnou prevádzkou začínajúcou v roku 2040.
V najbližších mesiacoch sa rezort hospodárstva sústredí na identifikáciu a implementáciu optimálneho finančného modelu, ktorý zabezpečí úspešné dokončenie projektu v stanovených časových a rozpočtových medziach. Do úvahy prichádzajú viaceré možnosti financovania, vrátane štátneho financovania alebo využitie projektového financovania, ktoré by zahŕňalo zapojenie súkromných investorov, prípadne formou hybridného modelu, kde sa kombinuje štátna podpora s komerčnými zdrojmi. V rámci týchto modelov sa tiež skúma možnosť participácie medzinárodných finančných inštitúcií a bankového sektora, ktorý čoraz viac podporuje nízkouhlíkové projekty v súlade s medzinárodnými klimatickými cieľmi. Cieľom je zvoliť taký finančný model, ktorý nebude len ekonomicky udržateľný, ale aj dostatočne flexibilný, aby reagoval na výzvy spojené s realizáciou projektu.
Ministerstvo hospodárstva SR verí, že tento projekt je nielen dôležitý pre zabezpečenie energetických potrieb Slovenska, ale tiež prináša významný príspevok k všeobecnému globálnemu úsiliu o udržateľnú a bezpečnú energetickú budúcnosť. Slovensko sa týmto spôsobom zapája do plnenia cieľov Európskej únie v oblasti znižovania uhlíkovej stopy pri výrobe elektrickej energie.
Tlačový odbor MH SR