Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Novým Zélandom

Rokovania o dohode o voľnom obchode s Novým Zélandom sa začali v júni 2018 a zavŕšené boli 30. júna 2022. Dohodu obe strany podpísali 9. júla 2023. Európsky parlament ju schválil 22. novembra 2023, po čom nasledovalo prijatie rozhodnutia o uzavretí dohody Radou 27. novembra 2023. Nový Zéland zavŕšil svoj ratifikačný postup 25. marca 2024. Dohoda nadobudla platnosť 1. mája 2024.

Pre podniky, výrobcov a poľnohospodárov v EÚ sa tak otvára množstvo nových vývozných príležitostí. Očakáva sa, že vďaka tejto dohode spoločnosti z EÚ ušetria na clách až 140 miliónov eur ročne.

Obchod medzi EÚ a Novým Zélandom má podľa očakávaní vďaka tejto dohode do desiatich rokov vzrásť až o 30 %, pričom vývoz EÚ môže stúpnuť až o 4,5 miliardy eur ročne. Objem investícií EÚ smerujúcich na Nový Zéland by sa mohol zvýšiť až o 80 %. Táto prelomová dohoda zahŕňa aj bezprecedentné záväzky v oblasti udržateľnosti, spomedzi ktorých možno spomenúť napríklad záväzok dodržiavať Parížsku dohodu o zmene klímy a základné pracovné práva.

Európski poľnohospodári pocítia výhody vyplývajúce zo zrušenia ciel na kľúčový tovar vyvážaný z EÚ, ako je bravčové mäso, víno a šumivé víno, čokoláda, cukrovinky a sušienky. Touto dohodou sa navyše chráni úplný zoznam vín a liehovín z EÚ (takmer 2 000 názvov), ako sú Prosecco a Champagne, ako aj 163 najznámejších tradičných výrobkov EÚ (zemepisné označenia), ako sú syr Feta, šunka Istarski pršut a lübecký marcipán (Lübecker Marzipan). Na druhej strane, citlivé európske poľnohospodárske výrobky, ako je hovädzie alebo jahňacie mäso a mliečne výrobky, sú chránené starostlivo navrhnutými colnými kvótami.

Podniky z EÚ môžu po novom využívať výhody, ako sú:

  • nulové clá na vývoz z EÚ na Nový Zéland;
  • otvorenejší novozélandský trh so službami v kľúčových odvetviach, ako sú finančné služby;
  • telekomunikácie, námorná doprava a doručovacie služby;
  • nediskriminačné zaobchádzanie s investormi z EÚ na Novom Zélande;
  • lepší prístup spoločností EÚ k verejnému obstarávaniu na Novom Zélande v prípade tovaru;
  • služieb, prác a koncesií na stavebné práce;
  • osobitná kapitola venovaná pomoci malým podnikom v oblasti vývozu;
  • výrazne znížené požiadavky a postupy týkajúce sa dodržiavania predpisov. 

Viac informácií je možné nájsť na stránkach Európskej komisie: 

Access2Markets medzi EÚ a Novým Zélandom;

Obchodná dohoda medzi EÚ a Novým Zélandom – Nadobudnutie platnosti.

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk